Czy faktoring ma słabe strony?

Na czym polega usługa faktoringu? Z takich korzystają coraz liczniej polscy przedsiębiorcy. Jej specyfika polega na tym, że firma, która świadczy usługi faktoringowe, przejmuje na siebie nieprzeterminowane, obowiązujące zobowiązania finansowe klientów danej firmy. Krótko mówiąc, spłacają one ich zobowiązania wobec faktoranta.



Tym samym faktorant może liczyć na ewidentne wpływy z wystawianych faktur. Może posiadać pewność, że za zrealizowane usługi czy za sprzedane produkty w każdym momencie otrzyma należność.
Minusem, jaki może posiadać usługa faktoringowa, jest to, że firmy, które spłacają cudze należności, nie spłacają ich w całości. Pobierają prowizję, która stanowi ich zarobek. Jej wysokość jest ustalana indywidualnie. Nie ma w tym nic dziwnego, bo wszak spłacając cudzą fakturę, ponoszą one ryzyko tego, że sami mogą czekać na spłatę należności dłużej, niż wynika to z dokumentu fakturowego. Oprócz tym świadczenie takich usług zupełnie bezinteresownie byłoby bezzasadne i nikt aby się na to nie decydował. Firmy faktoringowe muszą mieć na tym swój zysk. W większości przypadków firmami takimi są banki. Niemniej jednak nie jest to zasada. Nierzadko usługi faktoringowe świadczą inne firmy. Na faktoring decydują się te przedsiębiorstwa, którym zależy na sprawnej polityce finansowej i takie, które pragną, ażeby w ich kasie stale zostały jakieś środki. Regularnie regulowane faktury dają im taką możliwość. Nawet o ile ich wpływy są nieco niższe. To w każdym momencie ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie firm i nie doprowadza ich do kłopotów finansowych.
Zobacz również: faktoring.